Bireysel Diyet

Anasayfa Bireysel Diyet

Bireysel diyet programı ile hayatınızı dönüştürmek ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek için doğru yerdesiniz! Bireysel diyet için sayfamıza hoş geldiniz. Bu platformda, kişiselleştirilen diyet yaklaşımları, beslenme ipuçları ve sağlıklı yaşamın sırlarını keşfedeceksiniz. Kendi sağlığınıza yatırım yapın ve en iyi versiyonunuza ulaşmak için adım atın!

Bireysel Diyet Programı

Diyetisyen Dilara Karaca olarak diyet merkezimizde kişiye özel bireysel diyet programı hazırlanmaktadır. Bireysel diyet programı her bireyin kendisine özgü olarak düzenlenmektedir. Bireysel diyet sağlık, mental, fiziksel, ruhsal bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. Sağlığın hem korunması hem de geliştirilmesi için beslenmenin birçok önemi bulunmaktadır. Aynı zamanda beslenmenin önemi araştırma ile de kanıtlanmıştır. İnsan sağlığını korumak, geliştirmek, sürdürmek ve yaşam kalitesini artırmak için sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı haline getirmek oldukça önemlidir.

Uzman Diyetisyen Dilara Karaca

Uzman Diyetisyen Dilara Karaca

İnsan sağlığını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Genetik faktörler aileden gelen faktörlerdir. Çevresel faktörler ise insanların çevre koşullarını ve yaşam tarzını ifade eder. Çevresel faktörler içerisinde insan sağlığını etkileyen en önemli etkenlerden birisi beslenme şeklidir. Ayrıca beslenme tarzı iyilik haline, performans ve vücut ağırlığına etki ettiği için kişinin psikolojisini de etkilemektedir. Bununla birlikte genetik olarak taşınan bazı kronik hastalıklara yakalanma riskini de büyük ölçüde etkilemektedir.

Bireysel Diyet Danışmanlığı

İstanbul diyetisyen merkezimizde bireysel diyet hizmeti sunmaktayız. Bireysel diyet danışmanlığı nedir? Bireysel diyet danışmanlığı kapsamında hastaların öyküsü alınarak bir ön görüşme yapılmaktadır. Ardından vücut kompozisyon ölçer cihazları ile çeşitli analizler yapılmaktadır. Daha sonra kişinin kendi durumuna göre bir diyet programı hazırlanmaktadır. Bununla birlikte, bireysel diyet danışmanlığı kapsamında hizmet verdiğimiz alanlar şunlardır:

 • Sağlıklı kilo alma
 • Sağlıklı kilo vermek
 • Gebelik döneminde beslenme
 • Diyabette beslenme tedavisi
 • Emziklilik döneminde beslenme
 • Otizm hastalıkları döneminde beslenme tedavisi
 • Sporcu beslenmesi
 • Anoreksiya gibi hastalıklarda beslenme tedavisi
 • Böbrek hastalıklarında, reflü hastalıklarında beslenme tedavisi
 • Kalp hastalıklarında beslenme tedavisi
 • Kanserde beslenme tedavisi
 • Fitoterapi danışmanlığı
 • Kemik ve eklem hastalıklarında beslenme tedavisi
 • Duygusal yeme bozuklukları tedavisi

Hizmet verdiğimiz alanlar kapsamında kişiye özel beslenme listesi oluşturularak kişi yakından takip edilmektedir. Aynı zamanda kişinin hedeflediği kiloya ulaşmasını sağlamak için gerekli analizler gerçekleşir. Kişiye özel beslenme programını kişinin yaşam tarzında değişikliklere odaklı olarak düzenler. Ayrıca beslenme programı yeterli ve dengeli sağlıklı kilo vermeyi içermelidir. Beslenme listesi içinde yer alan gıdaların porsiyon miktarları da kişiye göre belirlenmektedir.

Bireysel Diyet Programını Hazırlamak

Bireysel beslenme danışmanlığı programını oluşturmak için kişileri yakından tanımak gerekmektedir. Bu nedenle kişilerin analizleri yakından yapılmaktadır. En iyi diyetisyen merkezlerinden olan diyet birimimizde kişilerle öncelikle ön görüşme yapılmaktadır. Ön görüşmede kişilerin beslenme alışkanlıkları saptanarak sağlık durumları belirlenmektedir. Kişilerin vücut analizleri yapılarak ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, en doğru beslenme programı belirlenmektedir. Ayrıca gerekli kan tahlillerini de incelemek gerekir.

Bireysel diyet kapsamında kişilerin motivasyonunu korumak için düzenli görüşmeler ve düzenli kilo kontrolü gerçekleşir. Buna göre diyetisyen beslenme programını yeniler ve düzenler. Bununla birlikte, diyet menüleri kişiye özel olarak planlanmaktadır. Üstelik bireysel diyet danışmanlığı olarak 24 saat içerisinde diyetisyen desteği ile değişiklikler yapabilirsiniz. Bireysel diyet sürecinde diyetisyen kişinin yakından takibini gerçekleştirir ve her hafta vücut analizi yapar. Üstelik program boyunca kişinin su, yağ ve kas oranlarını analiz eder.

Hayatın her alanında sağlıklı beslenme gerekmektedir. Psikolojik, sosyal bir olgu olan yemek yemek ve beslenmenin yaşam tarzı olarak benimsenmesi gerekmektedir. Ancak herkesin besin öğesi ve günlük enerji miktarı birbirinden farklı olmaktadır. Bu yüzden sağlıklı beslenme prosedürleri çeşitli yaş gruplarına göre değişmekle birlikte kişinin hastalıklarına göre de farklı beslenme programı düzenlenmesi gerekir. Bu yüzden de beslenme programının kişiye özel olması gerekmektedir. Kişilerin cinsiyeti, yaşı, hastalıkları, vücut yapısı, ekonomik durumu, kan bulguları, çalıştığı çevre, yaşadığı ortam, aile öyküsü, beslenme alışkanlıkları, besin türleri gibi birçok faktör kişinin beslenme durumunu etkilemektedir. Bütün faktörler göz önüne alınarak kişiye özgü diyetisyen önerisi kapsamında beslenme programı oluşturmaktayız. Kişilerin yaşamlarını her döneminde sağlıklarını koruyabilmesi, geliştirilmesi ve sürdürülebilmesini sağlamak amacı ile kişilerin kendilerine özel beslenme programları hazırlamaktayız. Aynı zamanda kişilerin sağlıklı beslenmeyi öğrenmelerini ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmelerini sağlamak oldukça önemlidir.

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

Bireysel diyet programında kişilere özel beslenme planı yapılmaktadır. Bu listede besinlerin dengeli ve yeterli olması oldukça önemlidir. Diyetisyen tavsiye kapsamında sağlıklı bir diyet listesi içerisinde protein, karbonhidrat, vitamin, yağ, mineral gibi yararlı besin gruplarını içermesi gerekir. Kişiye özel olarak hazırlanan diyet listesi esnek olmaktadır. Ancak diyet listesinin çeşitlendirmeye müsait olması gerekir. Diyetisyen; yaş, cinsiyet, alışkanlıklar, beslenme, çalışma koşulları, maddi durum gibi faktörleri değerlendirerek kişiye özel diyet listesi hazırlar.

Bireysel diyet kişinin ve beklediği kiloya ulaşması sağlar. Bununla birlikte listede yer alan yemeklerin kolay bir şekilde hazırlanmasına ve pratik olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca diyet listesinde çeşitlilik ve denge ön plandadır. Sağlıklı zayıflama için besin gruplarını haftanın belirli günlerine dağıtarak tüketmek önemlidir.

Bireysel diyet listesinde hangi yiyecekler bulunmalıdır? Bireysel diyet listesi kişiye göre oluşturulan bir liste olmaktadır. Sağlıklı zayıflama için yapılan diyet listesinde az yağlı yemekler kullanılması tercih edilmektedir. Yağ çeşidi olarak ayçiçek yağı, zeytinyağı, avokado yağı gibi yağları tüketmek tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte yüksek lif içeren tahıllar, bulgur, kinoa, kepekli makarna, kepekli zincir gibi karbonhidratlar listede yer almalıdır. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesi için önemli olan yoğurt, süt, şeker gibi besinlerin sağlıklı bir diyet listesinde mutlaka olması gerekir. Öte yandan mineral içeriğine sahip ve yüksek vitaminli meyve ve sebzeler beslenme programında mutlaka yer almalıdır. Özellikle et, yumurta, tavuk, kuru baklagiller, balık gibi yüksek protein içeren besinler diyet listesinde yer almalıdır. Bu besinler uzun süre tok tutar ve açlık hissi sağlamaz. Dengeli ve yeterli beslenme için yağ yakımının hızlı olması önemlidir.

Ayrıca bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz. Randevu telefon numaralarımız: 0 553 669 43 73