Gebelikte Beslenme

Anasayfa Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte beslenme bozukluklarına bağlı olarak hamile olan kadınların %58’inde kansızlık ortaya çıkmaktadır ve birçok sağlık sorununa yol açar. Bu yüzden gebelik döneminde ve gebelik öncesinde dengesiz ve yetersiz bir şekilde beslenme anne açısından doğum riski yaratmaktadır. Anne ölümleri ve gebelik zehirlenmesi gibi problemlere yol açar. Aynı şekilde yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda bebeklerde zihinsel gelişim geriliği, fiziksel gelişim geriliği ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin hastalıklara yakalanma riski oranında artış olur ve ölü doğum ölü doğumlar ortaya çıkar. Bu yüzden gebelikte beslenme oldukça önemlidir. İstanbul’da en iyi diyetisyen olarak tavsiye edilen Dilara Karaca Beslenme ve Danışmanlık Merkezi’nde gebelikte beslenme ve gebelikten önce kişiye özel beslenme programları düzenlenmektedir.

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hem gebelik öncesi hem de gebelik döneminde dengeli ve yeterli beslenmek hem anne hem de bebek açısından oldukça önemlidir. Annenin gebelik döneminde ya da gebelik öncesinde dengesiz ve yetersiz beslenmesi durumunda bebeklerde annelerde ölümlere yol açan birçok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Gebelikte beslenme ve gebelik öncesinde beslenmenin şekli bebeğin beyin gelişimi, bebeğin doğum ağırlığı, sağlığı için oldukça önemlidir. Anne her gün en az 2 su bardağı kadar yoğurt, süt tüketmesi gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Beslenme Şekli

İstanbul en iyi diyetisyen merkezimizde hamilelik sürecinde gebelik beslenmesi kısmının dengeli ve yeterli olması için anne adaylarına çeşitli tavsiyelerde bulunarak hizmet vermekteyiz. Hamilelik süresi boyunca anne adayının 14 kiloya kadar kilo alması normal sayılmaktadır. Fakat bu kilonun üzerine çıkması besin değeri düşük gıdalar tükettiği anlamına gelmektedir. Bu yüzden gebeliğin 12. haftasına kadar anne adaylarında kusma, bulantı, sindirim problemleri, koku hassasiyeti normaldir. Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayı istediği gibi beslenir. Fakat gebeliğin 3. ayından sonra hormonlar devreye girmektedir.

Gebelikte Beslenme: Hamileliğin İlk Üç Ayında Beslenme

İstanbul’da en iyi diyetisyen merkezi olarak hamileliğin ilk aylarında gebelik beslenmesi düzenini anne adaylarına özgü olarak belirlemekteyiz. Gebeliğin ilk aylarında sık ve az bir beslenme önermekteyiz. Anne adaylarına hamileliğin ilk 3 ayında folik asit takviyesi önermekteyiz. Aynı zamanda folik asit takviyesi hamilelikten 3 ay önce de verilmektedir. Gebelikte beslenme boyunca anne adayının baharatsız, yağsız ve kokusuz yiyecekleri yemesi tavsiye edilmektedir. Bu yiyecekler bulantının bastırılması için uygundur. Yumurta, balık, süt, süt ürünleri, kırmızı et gibi besinlerin verilmesi oldukça önemlidir.

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayının istediği gibi beslenmesine herhangi bir sakınca yoktur. Bu dönemdeki annenin beslenmesinden bebek olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilenmez. Fakat yine de bu dönemde anne adayının salam, sosis, hazır meyve suları gibi katkı maddesi içeren gıdaları tüketmemesi gerekir. Anne adayının mide yanması fazla ise soda tüketmek sorununu giderecektir.

Hamileliğin Üçüncü Ayından Sonra Beslenme

Gebeliğin 3. ayından sonra hormonlar devreye girmeye başlar. Bu yüzden anne adayı hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahat bir sürece girmiş olur. 3 aydan itibaren hamilelik dönemindeki gebelik beslenmesi bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca anne adayının sağlığı için de önem taşımaktadır. 3 aydan sonra anne adayının günlük alması gereken enerji miktarı 2200 kaloridir.

Bu dönemde anne adayının beslenme düzeyi artırılmalıdır. Gebelikte beslenme listesine üç ana öğüne ek olarak 3 ara öğün daha eklenmelidir. Öğünlerde süt meyve yoğurt gibi kan şekerini dengeleyecek olan gıdalar tüketmek gerekir. Anne adaylarının gebelikte beslenme planında olması gereken ve diyetisyen önerisi olan ürünler şunlardır:

  • Süt ve süt ürünleri
  • Kırmızı et
  • Balık tüketimi
  • Kuruyemiş
  • Sıvı tüketimi

Hamilelik döneminde süt ve süt ürünlerinin tüketimi oldukça önemlidir. Gebelikte beslenme programında anne adayları düzenli bir şekilde süt ve süt ürünlerini tüketmelidir. Her gün 1 bardak süt içmeliler. Bir kase yoğurt ve peynir tüketmeleri gerekir. Ayrıca protein açısından yumurta zengin olduğu için haftanın en az üç günü mutlaka yumurta yemeleri gerekir. Gebelikte beslenme süresince kalsiyum ve protein alımı bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu yüzden yumurta, süt, süt ürünleri bolca tüketilmesi gereken gıdalar içerisinde yer almaktadır.

Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin oluşması ve beyin büyümesi kaslarının gelişmesi hormonlarının düzenli bir şekilde çalışması için kırmızı et oldukça önemlidir. Çünkü kırmızı et protein kaynağıdır. Anne adayının haftada en az iki günü kırmızı et yemesi gerekmektedir. Kırmızı ette yağ, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır, B vitamini ve mineraller bulunmaktadır. Anne adayı kırmızı et tüketiminde etin iyi pişmiş olmasına dikkat etmesi gerekir.

Gebelik Döneminde Beslenme Tavsiyeleri

Hamilelik döneminde diyetisyen tavsiye kapsamında balık önerilir. Balık, omega 6 ve omega 3 yağ asitleri içeren zengin bir besin olmaktadır. Bebeğin göz ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Fakat bazı balık türlerinde ise yüksek miktarda cıva oranı vardır. Bu bebekler için tehlike arz eder. Bu yüzden haftada 350 gramdan fazla olmayacak şekilde çipura, levrek, somon gibi büyük balıkların tüketimi tavsiye edilir. Gebelikte beslenme sürecinde istiridye, midye, köpek balığı, kılıç balığı, sushi gibi değeri yüksek olan balıkların tüketilmesi zararlı kabul edilir.

Hamilelik döneminde anne adayının Akdeniz usulü gebelik beslenmesi oldukça önemlidir. Akşam yemeğinde vitamin açısından zengin olan zeytinyağlı sebzeli yemeklerini tüketmek gerekir. Omega yağ asitleri açısından zengin olan badem, ceviz, kuru kayısı, kuru incir gibi kuru yemişler de mutlaka gebelikte beslenme programı içerisinde günlük yer alması gereken gıdalardır.

Bununla birlikte kuruyemiş tatlı ihtiyacını da de engellemektedir. Anne adaylarının tatlı, çikolata, hamur işi gibi kalorisi yüksek sağlıksız gıdalardan uzak durmaları gerekir. Anne adaylarının gebelikte besleme süreci içerisinde günde 3 litre sıvı tüketmesi oldukça önemlidir. Hamilelik süresi içerisinde anne adayı gazlı ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır. Hamilelik dönemi içerisinde anne adayı alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekir. Gebelikte beslenme danışmanlığı konusunda Diyetisyen Dilara Karaca’dan 0553 669 43 73 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Gebelikte beslenme konusunda bilgilendirici paylaşımlardan haberdar olabilmek için Diyetisyen Dilara Karaca’yı Instagram‘da takip edebilirsiniz.