Kilo Alma

Anasayfa Kilo Alma

Kilo Alma

Pek çok kişi kilo verme problemleri ile uğraşmaktadır. Kilo alma kadar kilo verme de birçok kişinin problemidir. Kilo almak kadar kilo vermek de sağlıklı bir yaşam biçimi ve beslenme tarzı gerektirir. Karbonhidrat ve yağ içeren paketli gıdalar, hamur işleri ve kızartmalar hızlı kilo almak için ideal bir yöntem gibi gözüküyor olsa da sağlıklı kilo almak için doğru bir yöntem değildir. Bilinçsizce paket ve hazır gıda ağırlıklı hızlı kilo alımı beraberinde farklı sağlık problemlerini de getirir. Bu sebeple sağlıklı kilo alımı için doğru beslenme programı ve sağlıklı bir yaşam biçimi gerekir.

Kilo Alma

Kilo Alma

Yenilen gıdalar kadar, yeme içme saatleri, miktarları da oldukça önemlidir. Bu noktada, yeme içme miktarları, saatleri ve içerikleri için bir uzman desteği süreci daha sağlıklı yürütmenize yardımcı olacaktır. Başarılı bir diyetisyen tercihi sağlıklı kilo alımında atacağınız ilk ve en doğru adımdır. Diyetisyen arayışında internet ve çevre yorumları oldukça etkidir. İstanbul‘un en başarılı ve sağlıklı sonuç odaklı diyetisyeni Diyetisyen Dilara Karaca en doğru seçim olacaktır.

Kilo Alımına Yardımcı Olacak Besinler

Dünyada pek çok insan fazla kilolarından mustariptir. Obezite, son yıllarda en yaygın sağlık problemleri arasındadır. Fazla kilolar sağlık problemlerine sebep olacağı gibi, fazla zayıflık da ciddi sağlık problemlerine, bağışıklık düşüklüğüne yol açar. Bu sebeple ideal kiloya ulaşmak, kilolu, obez ya da fazla zayıf pek çok insanın hedefidir. İdeal kiloya ulaşmak için tercih ettiğiniz yol, sağlık açısından çok önemlidir. Kilo almak için çevrenizden birçok tavsiye alabilirsiniz. Fakat çevrenizden alacağınız en önemli öneri diyetisyen önerisi olmalıdır. Sağlıklı kilo alma için iyi bir diyetisyen gözetiminde yol almak gerekir. Sağlıklı kilo alma konusunda önemli olan, alınan kilonun vücuda orantılı olarak dağılmasıdır. Kilo alma konusunda bölgesel kilo alımından ziyade, aldığınız kilonun tüm vücuda orantılı olarak dağılması gerekir. Aynı zamanda aldığınız kilonun yağ ve kas olarak sağlıklı dağılması gerekir. Bu yüzden kendiniz için en doğru ve en iyi diyetisyen ile yola çıkıldığından emin olunması gerekir.

Kilo alımı için ilk akla gelen besinler, kızartmalar, mantı, hamur işleri, cips, çikolata gibi besinlerdir. Fakat bu besinlerin fazla tüketimi kilo almanın yanı sıra başka sağlık problemlerine de yol açabilir. Bu sebeple diyetisyeninizin tavsiyeleri doğrultusunda, doğru ve yeterli miktarda belirlenen besinlerle protein, karbonhidrat, yağ alımı yapılarak yağ ve kas oranını dengede tutarak sağlıklı bir şekilde zamana yayarak kilo alınabilir.

Kilo Alma: İdeal Kilo Nedir?

Herkesin yaşam biçimi, zevkleri, ihtiyaçları ve bünyesi birbirinden farklıdır. Bu sebeple herkes için tek bir doğru olduğunu söylemek oldukça yanlıştır. Hızlı kilo almak için yaptığınız diyetler sağlığınızı tehlikeye atar. Sağlığın korunması için, her birey kendi ideal kilo aralığında olmalıdır. İdeal kilo aralığının, boy, cinsiyet ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak herkes için özel olarak belirlenmesi gerekir. Bu durumda vücut kitle indeksi devreye girer. Vücut kitle indeksi, her bireyin durumuna göre değişir. Buna göre indeksi 18,5 ve altında olanlar zayıf, 18,5 ve 25 arasında olanlar normal, 25 ve 30 arasında olanlar hafif kilolu, vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olanlar obez grubuna girer.

Vücut kitle indeksinizin 18,5 ve 25 arasında olması ideal kilo aralığında olduğunuzu ifade eder. Örneğin 21 yaşında bir bireyin ideal vücut kitle indeksi 22 iken, yaşı 40 olan bir bireyin ideal vücut kitle indeksi 23 olmalıdır. Bu indeks hesaplanırken ve ideal kilo belirlenirken, kişinin kronik rahatsızlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan bireyler için diyetisyen takipli kilo alımı çok daha önemlidir. Dilara Karaca, Diyetisyen tavsiye almak isteyenlere sıkça önerilmekte, kişiye özel hazırladığı ve etkili sonuçlar alınan programlarıyla adından söz ettirmektedir.

Kilo Alma - Diyetisyen Dilara Karaca

Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır

Kilo alma ve kilo verme için yalnızca beslenme biçimine dikkat etmek, daha az yemek ya da daha çok yemek yeterli olmaz. Yaşam biçimine ve gün içinde yapılan hareketlere de dikkat etmek gerekir. Kilo vermek için günlük yakılan enerji, alınan kaloriden daha fazla olmalıdır. Bu sebeple kilo vermek isteyenler sıklıkla kalori hesaplamaları yaparlar. Kilo alarak ideal kilosuna ulaşmak isteyen bireylerin de kalori alımının harcadıkları enerjiden fazla olması gerekir. Kalori miktarı yüksek besinler diyetisyen gözetiminde doğru ve yeterli miktarda alınırsa sağlıklı kilo alımı gerçekleşir.

Yüksek kalorili besinler alınırken aynı zamanda doğru egzersizler de yapılmalıdır. Bu şekilde alınan kilo dengeli bir biçimde dağılır, aynı zamanda kas yağ oranı dengelenmiş olur. Aynı kiloyu taşıyan insanlarda yağ ve kas oranının farklı olması, farklı vücut görüntülerine sebebiyet verir. Aynı zamanda kısa sürede hızla kilo almak için bilinçsizce tüketilen yüksek kalorili paketli gıdalar özellikle diyabet, tansiyon kolesterol gibi kronik hastalıkları olanlar için durumu tehlikeli noktalara taşıyabilir. İstanbul diyetisyen arayışında olanlar diyetisyen Dilara Karaca gözetiminde kilo alım sürecini en sağlıklı şekilde yürütebilir. Kilo alma ve kilo verme süreci oldukça zor bir süreçtir. Kilo ve beden ölçümlerini bu sürecin başlangıcında diyetisyen yapar. Besin, öğün ve ara öğün tavsiyeleri diyetisyenler tarafından danışanlarına verilerek sürecin kolaylaşmasına yardımcı olur. Kilo alma hakkında tüm detaylar ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Kilo alma konusunda online diyetisyen olarak da hizmet veren Diyetisyen Dilara Karaca Instagram‘da!