Kilo Verme

Anasayfa Kilo Verme

Kilo Verme

Kilo verme vücuttaki fazla yağın, vücuttan atılması olarak açıklanabilir. Yapılan araştırmalarda bunun daha çok kadınlar tarafından istenen bir eylem olduğu gözlemlenmiştir. Kilo vermek her ne kadar toplum algısının oluşturduğu vücuda sahip olmak için yapılan bir eylemmiş gibi düşünülse de aslında sadece bunun için yapılmaz. Birçok kişi sağlıklı bir vücuda sahip olmak için kilo vermek isterler. Kilo vermenin bir diyetisyenle beraber gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Diyetisyen tavsiyesi doğrultusunda beslenmek kilo vermeye ve vücudun olması gerektiği gibi sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Kilo Verme

Kilo Verme

Neden Kilo Verilir?

Kilo vermenin birçok nedeni vardır. Bunlar arasında daha sağlıklı olma, obezite, bazı kalp rahatsızlıkları sonucu kilo vermek ihtiyacı gibi durumlardır. Maalesef gelişen toplum ile birlikte özellikle yeme sorunu ile ilgili hastalıkların da yaygınlaştığı gözlemlenmektedir. Kimisi çok fazla yemek yiyip obezite gibi fazla kilodan dolayı oluşan bir hastalığa sahip olurken kimisi ise kendini kısıtlayarak anoreksiya gibi yeme bozukluğu hastalıklarına sahip olmaktadır.

Kilo verme daha çok fazla kilosu olan ve obezite olan kişilere tavsiye edilmektedir. Kilo vermek ise diyetisyenlerle gerçekleşir. İstanbul ve çevresinde diyetisyen tavsiyesi olarak Dilara Karaca ilk sırada gösterilmektedir. Diyetisyen Dilara Karaca, İstanbul’da en çok tercih edilen diyetisyen önerileri arasında olup, kendisine başvuran kişilerle oldukça iyi iletişime sahip birisi olarak da gösterilmektedir.

Kilo Verme Yöntemleri

Çeşitli kilo verme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden özellikle diyet ve spor tercih edilenler arasındadır. Diyet uygulaması kişinin kendi kendine yapmaması gereken bir kilo verme yöntemidir. İnsan vücudu günlük olarak belirli oranlarda karbonhidrat, protein ve yağ gibi besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bu besin maddelerini vücudumuzun kullanabileceği enerjiye dönüştürerek günlük hayatlarımızı rahat bir şekilde idame ettirmemize yardımcı olur.

Kişinin kendi kendine diyet listesi hazırlaması günlük alması gereken besinleri alamaması anlamına gelir. Şayet bu konuda bilgisi olamayan ve yine de kendi kendine diyet yapan kişilerin kilo vermedikleri ve hatta kilo aldıkları belirtilmektedir. Bu işin eğitimini alan diyetisyenler kilo vermek isteyen kişilere özel diyet listesi hazırlamaktadırlar.

Her bireyin günlük alması gereken besin miktarı değişir. Çünkü her bireyin bazal metabolizması farklıdır ve farklı çevrelerde yaşarlar. Diyetisyenler, diyet listesi hazırlarken kişinin bazal metabolizmasını ve ne kadar kilo vermesi gerektiğini hesaplayarak bir diyet listesi oluştururlar. Bu sayede daha sağlıklı kilo verme işlemi gerçekleşmiş olur. İstanbul diyetisyen arasında en iyi diyetisyen ile görüşerek bazal metabolizmanızı ölçtürerek ne kadar kiloda olmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Diyet ve Spor

Diyetten başka diğer yöntem ise spordur. Spor da kilo vermek isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Burada şöyle bir yanlış anlaşılma söz konusudur. İnsanlar spor yapmanın kesinlikle kilo verdireceğine dair bir inanca sahiptirler. Fakat bu durum böyle değildir.

Spor yapmak kilo vermeye yardımcı bir eylemdir fakat kendi başına bir kilo verme yöntemi olarak değerlendirilemez. Kilo verme işi aslında bir matematiktir. Alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise kilo alma az ise kilo verme durumu gerçekleşir. Herkesin bir bazal metabolizması vardır. Yani herkes gün içinde belirli oranda kalori yakar. Bunun dışında kalan ve yakılmayan kalori için artı enerji sarf etmek gerekir. Bunu da diyetisyenler düzenler. Kişinin bazal metabolizmasını belirleyerek gün içinde ne kadar enerji yakması gerektiğini çözer. Buna uygun bir diyet listesi hazırlar. Eğer bu diyet listesi yine diyetisyen tavsiyesi doğrultusunda spor ile desteklenirse kilo verme eylemi gerçekleşir.

Kilo vermek özellikle kişinin sağlığını etkilediği durumlarda çok önemli bir şey haline gelir. Bu durumda diyetisyenle görüşmek önemlidir. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi kişinin kendi kendine ne kadar besin ve hangi besinleri alması gerektiğini hesaplaması oldukça zordur. Çoğu zaman bu hesaplar yanlış çıkar ve bu yüzden kilo verme değil kilo alma durumu oluşur.

Yeme Hastalıkları

Yeme hastalıkları çoğu zaman toplumumuz tarafından fark edilmez ve eğer kişi şişmansa çok yiyordur, zayıf ise hiç yemiyor gibi bir algı söz konusudur. Fakat durum bundan farklı olur ve bazen kilo alma ya da kilo verme bir hastalık da olur. Kişinin bunu kendisinin fark etmesi oldukça zordur. Bu yüzden özellikle diyetisyen tavsiyesi alınmalıdır. Bu tarz durumlarda diyetisyenler aldıkları eğitim sayesinde fark eder ve yardımcı olur.

Kilo verme isteği bazen bir hastalık haline gelebilir ve kişi literatürdeki tanıma göre zayıf olsa dahi kendini şişman olarak görüp kilo verme isteği duyabilir. Bu sadece fizyolojik bir durum değil ayrıca psikolojik bir durumdur da. Kişi aynaya baktığında kendini olduğundan daha fazla şişman olarak görme yanılgısı yaşar. Bu durumdaki kişiler tedavi sürecinde hem bir psikolog hem de diyetisyenler ile görüşür. Yani diyetisyenler sadece kilo vermek için başvurulan sağlıkçılar değildirler. Ayrıca bu gibi durumlarda kilo alımı için de yardımcı olabilmektedirler.

Obezite İle Mücadele

Yeme hastalıklarından bir diğeri de obezitedir. Obezite ise kişinin hiç durmadan yemek yemesi ve vücudunun ihtiyacından fazla besin tüketmesi ama bu besinlerin verdiği enerjiyi harcayamaması durumunda gerçekleşir. Obezite aşırı kiloluk durumunu ifade eder. Bu kişilerin hayatları oldukça zordur. Obezite sadece vücuda değil psikolojiye de zarar veren bir hastalıktır ve kişiyi depresyona sürükler.

Bunlar gibi birçok yeme hastalığı söz konusudur. Kilo verme ya da alma gibi durumlarda kesinlikle bir diyetisyene başvurulması önemlidir. Bu hem kişinin kilosunu düzenlemekte yardımcı olacak hem de yeme hastalıklarına karşı bir önlem olacaktır. Diyetisyenler kişinin sağlıklı bir vücuda kavuşması için en güvenilir kişilerdir.

İstanbul’da en iyi diyetisyen Dilara Karaca’yı Instagram‘da da takip edebilirsiniz!.