İnsülin Direnci Belirtileri Nedir

Anasayfa Beslenme İnsülin Direnci Belirtileri Nedir
İnsülin Direnci Belirtileri Nedir

İnsülin Direnci ve Belirtileri Nedir?

İnsülin direnci nedir, insülin direnci belirtileri nelerdir? adlı içeriğimizde, insülin direnci hakkında tüm detayları paylaştık. İnsülin direncini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz; insülin direnci, kaslarınızdaki, yağınızdaki ve karaciğerinizdeki hücrelerin insüline iyi yanıt vermemesi ve enerji için kanınızdaki glikozu kullanamamasıdır. Bunu telafi etmek için pankreasınız daha fazla insülin üretir. Bu nedenle zamanla, kan şekeri seviyeniz de yükselir.

İnsülin Direnci Belirtileri

Nasıl hissettiğinizden insülin direnciniz olduğunu söyleyemezsiniz. Kan şekeri seviyenizi kontrol eden bir kan testi yaptırmanız gerekecek.

Aynı şekilde, insülin direnci sendromunun (yüksek tansiyon, düşük “iyi” kolesterol seviyeleri ve yüksek trigliseritler ) parçası olan insülin direnci hesaplama ve diğer durumların çoğuna sahip olup olmadığınızı doktorunuzu görmeden bilemezsiniz.

İnsülin direnci, vücuttaki şekeri dengelemek ile görevli ‘insülin hormonu’ metabolizmasının iyi çalışmaması olarak tanımlanabilir. Peki, insülin direnci belirtileri nelerdir?

İnsülin Direnci Belirtileri Nedir

İnsülin Direncinin Sebebi Nedir?

Genetik faktörler neden olabilmekle birlikte çevresel bir çok etmen de insülin direncine sebep olabilir.

Ana nedenlerden birisinin kanda bulunan yağ miktarının artışı olduğu düşünülmektedir.

İç organlardaki yağlanmanın artması oldukça önemlidir.

Özellikle bel bölgesi yağlanmada ilk akla gelen insülin direncidir. Aynı zamanda bu tip yağlanma kana çokça serbest yağ asidi salınımına neden olur. Üstelik enfeksiyonel hormon salınımı ile insülin direncine de neden olur.

Fazla kilolu insanlarda olduğu kadar normal kilolu insanlarda da görülmektedir.

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

Özellikle sık acıkma, yemek yedikten sonra bir saat bile geçmeden yeniden bir şeyler yeme ihtiyacı duyma, sürekli tatlı krizleri, yemek sonrası yorgunluk, bitkinlik ve uyuklama, acıkınca sinirli olma, açlığa dayanamama gibi belirtileri ile kendini göstermektedir insülin direnci belirtileri. Bu nedenle insülin direncini asla önemsiz görmeyin! Kontrol altına alınmazsa ilerde diyabete dönüşebilmektedir. Yani insülin direncinin diyabete dönüşümünü izlemek de insülin direncine ‘Dur!’ diyerek kontrol altına almak da sizin elinizdedir.

İnsülin Direnci ve Beslenme

İşlenmiş besinlerden uzak durmalısınız.

Çok uzun saatler aç kalmayın ve 3 ana öğünü atlamayın.

Beyaz ekmek, makarna, basit şeker kaynakları, pirinç pilavı ve nişastalı besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Beslenme programında karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklı besinler dengeli olmalıdır.

Meyve tüketimi bırakılmamalıdır.

Lif kaynağı sebzeler kan şekerinin daha geç yükselmesine etki eder. Bu yüzden öğünlerde yemeklerin yanına salatalar eklenmelidir.

Gün içinde en az 2 -2.5 litre su içmeye özen gösterin.

Türkiye’de en iyi online diyetisyen olarak tavsiye edilen Dilara Karaca’ya tüm sorularınızı İnstagram’dan iletebilirsiniz. Ayrıca güncel duyuru ve kampanyalarımız için bizi İnstagram‘da da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir